Cena web stránky – veľký sprievodca

Jedna z najbežnejších otázok, ktorú dostávame od našich klientov, je: „Koľko stojí vytvorenie webovej stránky?“. Vo väčšine prípadov je veľmi náročné zhrnúť odpoveď do niekoľkých slov. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli vytvoriť sprievodcu, ktorý vám pomôže orientovať sa v cenách web stránok.

 

V prvom rade musím napísať, že jednoznačná odpoveď na cenu web stránky neexistuje. Ak by od nás niekto vyžadoval okamžitú reakciu, znela by takto:

„Web stránku môžete mať za niekoľko desiatok alebo aj niekoľko tisíc Eur. Cena záleží od množstva faktorov, napríklad od času, ktorí ste ochotní jej venovať alebo aké funkcie má plniť.“

Čiastočne sa to dá prirovnať ku kúpe nehnuteľnosti na podnikanie. Je rozdiel, či vám postačuje malá kancelária so stolom a stoličkou, alebo potrebujete veľkú výrobnú halu s drahými zariadeniami.

Začnime však od začiatku. Viete, že potrebujete web stránku a teraz hľadáte najlepšie riešenie na dosiahnutie podnikateľských cieľov. V tomto momente máme pre vás dobrú správu. Na výber máte viacero možností.

 

Obsah článku:

Fixné náklady

Tri spôsoby vytvorenia vlastnej web stránky

Špecializované služby (Wix, Webnode a ďalšie)

Porovnanie ceny vybraných služieb pre tvorbu web stránky

Svojpomocná tvorba webu pomocou redakčného systému

Aké sú náklady svojpomocnej tvorby web stránky?

Webdizajnér a digitálne agentúry

Aké sú náklady na tvorbu webu webdizajnérom a agentúrou?

Zhrnutie

 

Fixné náklady

 

Každá web stránka má určité fixné náklady, ktoré jednoducho musíte zaplatiť. Hovoríme prevažne o nákladoch, ktoré sú spojené s technologickým zabezpečením webu.

 

Cena web stránky – prehľad fixných nákladov:

Doména15 € / rok (pre .sk doména)
Hosting5 – 30 € / mesiac
SSL bezpečnostný certifikát0 – 100 € / rok

 

Samozrejme existujú aj bezplatné hostingové služby, ich použitie však vôbec neodporúčam kvôli pochybnej bezpečnosti serverov a častým výpadkom webu. Kvalitný hosting si viete zaobstarať už za niekoľko Eur mesačne, preto je použitie free hostingu skôr ruskou ruletou než spôsobom šetrenia finančných prostriedkov.

 

Tri spôsoby vytvorenia vlastnej web stránky

 

Existujú tri základné spôsoby, ako vytvoriť web stránku: použitie špecializovanej služby na tvorbu webov, svojpomocná tvorba pomocou redakčného systému (napr. WordPress) alebo spolupráca s webdizajnérom / digitálnou agentúrou. Podľa vybranej možnosti sa následne odvíja aj cena web stránky.

 

Špecializované služby (Wix, Webnode a ďalšie)

 

Využitie špecializovaných služieb predstavuje najlacnejšiu alternatívu pre vytvorenie webu. Jednoducho sa zaregistrujete, vyberiete si šablónu doplníte svoj obsah (texty, obrázky) a stránka je hotová. Následne už iba platíte mesačný poplatok za používanie služby.

Pri využívaní týchto služieb vás chcem upozorniť na jeden detail – používanie .sk domény. Skontrolujte, či si v konkrétnej službe môžete priamo zakúpiť slovenskú doménu. Ako príklad uvádzam najznámejšiu službu Wix, ktorá žiaľ neumožňuje nákup .sk domény. Môžete si ju kúpiť napríklad vo Websupporte a následne ju k Wix webu môžete pripojiť pomocou zmeny DNS záznamov (k tomu však potrebujete určité technické znalosti).

 

Plusy:

+ najnižšia cena

+ jednoduché používanie

+ nevyžadujú sa znalosti programovania

+ výber z množstva šablón

+ bez potreby optimalizovať rýchlosť načítania

+ SSL bezpečnostný certifikát ako súčasť služby

 

Mínusy:

– obmedzená funkčnosť

– väčšina funkcií je dostupných za príplatok

– obsah stránky si musíte svojpomocne vytvoriť

– slabé možnosti pre zmenu a prispôsobenie dizajnu

– nevhodné pre stredné a väčšie spoločnosti

– nie ste vlastníkom web stránky a nemáte nad ňou plnú kontrolu

 

Porovnanie ceny vybraných služieb pre tvorbu web stránky

 

Do porovnania som nezahrnul tie najlacnejšie balíky služieb. Vybral som pre vás alternatívy, ktoré neobsahujú žiadne reklamy, ponúkajú použiteľný priestor na serveri a nemajú obmedzenie na prenos dát. Uvedené ceny platia v prípade, že zvolíte ročnú platbu (dopredu zaplatíte služby na celý rok).

 

Wix12,50 € / mesiac (150 € / rok)
10 GB priestoru
Neobmedzený prenos dát
Weebly10 € / mesiac (120 € / rok)
Neobmedzený priestor
Neobmedzený prenos dát
Squarespace17 € / mesiac (204 € / rok)
Neobmedzený priestor
Neobmedzený prenos dát
Webnode16,95 € / mesiac (203,4 € / rok)
5 GB priestoru
Neobmedzený prenos dát
WordPress.com*8 € / mesiac (96 € / rok)
13 GB priestoru
Neobmedzený prenos dát

*) WordPress.com je komplexná služba používajúca redakčný systém WordPress fungujúca na princípe mesačných platieb za používanie.

 

Pre koho sú tieto služby vhodné:

  • blogery
  • portfóliové stránky
  • remeselníci
  • malé spoločnosti

 

Moje rady

 

V prípade, že sa rozhodnete pre používanie niektorej zo spomenutých služieb, venujte čas získaniu dôležitých informácií o možnostiach konkrétnej služby. Zistite, či dokáže splniť všetky vaše očakávania a či ponúka všetky požadované funkcie. V neposlednom rade sa zamyslite nad tým, či máte dostatok času a chuti tvoriť kvalitný obsah, ktorý zaujme zákazníkov.

 

Svojpomocná tvorba webu pomocou redakčného systému

 

Web stránku si môžete vytvoriť aj svojpomocne. Cena takejto web stránky je porovnateľná so špecializovanými službami z predchádzajúcej časti článku. Na začiatku si musíte kúpiť doménu a hosting. Následne nainštalujete vybraný redakčný systém (odporúčam voľne dostupný WordPress – návod na inštaláciu nájdete tu). Po nainštalovaní si vyberiete jednu z tisícok dostupných šablón (tém) a môžete sa pustiť do tvorby obsahu.

Dobrá rada – pred upravovaním dizajnu web stránky nezabudnite vytvoriť WordPress child tému.

 

Plusy:

+ platíte iba fixné náklady (doména + hosting + SSL certifikát)

+ veľmi široké možnosti úprav funkcií pomocou pluginov (doplnkov)

+ výber z obrovského množstva šablón (bezplatné aj prémiové)

+ ste vlastníkom web stránky a máte nad ňou plnú kontrolu

+ vhodné aj pre stredné a väčšie spoločnosti

 

Mínusy:

– vyžaduje aspoň základné znalosti programovania

– obsah stránky si musíte svojpomocne vytvoriť

– časová náročnosť

– komplikovanejšie pripojenie SSL certifikátu

– na trhu sú dostupné aj menej kvalitné šablóny a pluginy

– náročnejšia optimalizácia rýchlosti načítania

– bez podpory zo strany vývojárov

 

Aké sú náklady svojpomocnej tvorby web stránky?

 

Doména15 € / rok (.sk doména)
Hosting*5 – 30 € / mesiac
SSL bezpečnostný certifikát0 – 100 € / rok
Šablóna (téma) web stránky0 – 100 €

*) Väčšina kvalitných webhostingových spoločností ponúka v súčasnosti už aj hosting optimalizovaný pre WordPress.

 

Moje rady

 

Svojpomocná tvorba web stránky pomocou redakčného systému WordPress ponúka veľmi široké možnosti úprav. Vďaka tisícom dostupných šablón a pluginov si môžete funkčnosť webu upraviť podľa vlastných potrieb. Budete však potrebovať aspoň základné znalosti programovania. Taktiež si prichystajte dostatok času na výber dostatočne kvalitnej šablóny a doplnkov, vytvorenie obsahu a optimalizáciu rýchlosti načítania.

 

Webdizajnér a digitálne agentúry

 

Finančne najnáročnejšou alternatívou je zverenie tvorby web stránky do rúk skúseného webdizajnéra alebo digitálnej agentúry. V tomto prípade síce musíte počas celého procesu spolupracovať s dizajnérom, avšak vaše povinnosti zďaleka nezaberú toľko času, ako pri predchádzajúcich možnostiach.

Dobrá rada na začiatok: pred uzavretím dohody sa informujte o redakčnom systéme, ktorý dizajnér alebo agentúra používa pri tvorbe webu. Stretnúť sa môžete s dvomi alternatívami. Prvou je použitie voľne dostupného redakčného systému (napr. WordPress, Joomla, Drupal, Typo3 a ďalšie). Druhou alternatívou je použitie redakčného systému, ktorý vyvinul priamo webdizajnér alebo agentúra. Z dlhodobého hľadiska odporúčam vyhnúť sa druhej možnosti.

V prípade použitia „agentúrneho“ redakčného systému ste pevne naviazaní na tvorcu web stránky. To môže spôsobiť množstvo problémov, ktorých riešenie bude finančne veľmi náročné. Názorný príklad:

 

Vaše vzťahy s dizajnérom alebo agentúrou sa po čase zhoršili (žiaľ sa to stáva). Rozhodnete sa, že svoj web zveríte do rúk iných odborníkov. Tu však nastáva problém. Web beží na redakčnom systéme, ktorý vlastní pôvodný tvorca web stránky a ten môže zamietnuť prístup tretích osôb. Vám v konečnom dôsledku ostanú iba dve možnosti. Prvou je pokračovať v spolupráci so spoločnosťou, s ktorou máte naštrbené vzťahy. Druhou je tvorba úplne novej web stránky.

 

V ďalšom texte sa budem venovať pozitívam a negatívam situácie, keď sa rozhodnete pre tvorby web stránky webdizajnérom alebo agentúrou na (našom obľúbenom) redakčnom systéme WordPress.

 

Plusy:

+ nepotrebujete žiadne znalosti programovania

+ dizajn šitý na mieru

+ použitie kvalitných a osvedčených pluginov

+ nemusíte tvoriť obsah stránky

+ SEO optimalizácia

+ optimalizácia rýchlosti načítania

+ plnohodnotná podpora zo strany vývojára

 

Mínusy:

– vyššie ceny

 

Aké sú náklady na tvorbu webu webdizajnérom a agentúrou?

 

Doména15 € / rok (.sk doména)
Hosting5 – 30 € / mesiac
SSL bezpečnostný certifikát0 – 100 € / rok
Vytvorenie web stránky (orientačné náklady)Jednoduchá web stránka: 600 – 1500 €
Komplexná web stránka: od 1500 €
Internetový obchod: od 2000 €*

*) V prípade rozsiahleho internetového obchodu s tisíckami produktov a integráciou s firemným informačným systémom (napr. od spoločnosti SAP) sa môže cena vyšplhať na niekoľkonásobok uvedenej ceny.

 

Moje rady

 

V prípade, že nemáte žiadne znalosti programovania a nechcete stovky hodín svojho času tráviť tvorbou webu (dizajnu, technológie a obsahu), predstavujú pre vás služby webdizajnérov a digitálnych agentúr tú najlepšiu voľbu. Pred začiatkom spolupráce sa však informujte o tom, akým spôsobom budete môcť pracovať s webom, ako viete urobiť menšie úpravy robiť aj svojpomocne a akým spôsobom sa môžete vysporiadať so zmenou správcu web stránky.

 

Zhrnutie

 

Spoznali ste všetky možnosti pre vytvorenie firemnej web stránky. Každá alternatíva má svoje vlastné ceny, pozitíva aj negatíva. Z tohto dôvodu zvážte svoje potreby, očakávania a ciele. Nezabudnite myslieť v dlhodobom horizonte. Vyberte si spôsob tvorby web stránky, ktorý vám v budúcnosti dovolí jednoducho pridať nové funkcie bez nutnosti výrazne upravovať web.

 

Celkové porovnanie ceny web stránok:

 

Špecializované služby na tvorbu webuod 120 – 250 € / rok
Svojpomocná tvorba stránkyod 75 – 475 € / rok
Tvorba web stránky digitálnou agentúrouFixné náklady
75 – 475 € / rokCena web stránky:
600 – 1500 € (jednoduchá stránka)
od 1500 € (zložitý web)
od 2000 € (eshop)

 

Spoznajte cenu web stránky

Nemáte dostatok času alebo programátorských znalostí na tvorbu web stránky? Kontaktujte nás a získajte cenovú ponuku šitú na mieru.