Ako vybrať tému pre WordPress stránku?

Kúpili ste si hosting, doménu a nainštalovali WordPress. Teraz rozmýšľate nad tým, ktorú tému použiť. V tomto článku nájdete návod na výber tej najvhodnejšej témy pre váš web.

Prezriete si stovky dostupných tém a demo stránok. Po dlhých hodinách hľadania si vyberiete TÚ, o ktorej sa domnievate, že bude vyzerať dobre na web stránke.

Potom uplynie niekoľko týždňov a uvedomíte si, že to nie je téma, ktorú ste hľadali. Vyzerá inak, ako na demo stránke, alebo jej chýbajú dôležité funkcie.

Potom začnete hľadať novú tému. Tento proces sa však môže rýchlo stať veľmi frustrujúcim. Stratíte množstvo času a výsledok je v nedohľadne.

 

Ako predísť tejto situácií?

 

Našťastie existuje spôsob, ako minimalizovať riziká a zvoliť si perfektný motív WordPress pre svoj blog alebo firmu.

V tomto článku sa pozrieme na:

Bežné výrazy súvisiace so témami WordPress
19 odporúčaní pre výber WordPress témy
Najlepšie miesta, kde môžete nájsť WordPress tému

 

Bežné výrazy súvisiace so témami WordPress

 

Aj keď je používanie WordPress veľmi jednoduché, použité výrazy sa môžu rýchlo stať mätúcimi. Ak ste novým používateľom redakčného systému WordPress, mali by ste poznať tieto výrazy súvisiace s témami:

 

WordPress téma

Témy rozhodujú o tom, ako vyzerá vzhľad WordPress webu. Rozloženie, farby a ďalšie prvky dizajnu webovej stránky sú určené témou. Existujú tri druhy WordPress tém: parent (nadradené) témy, child (odvodené) témy a frameworky. Vyberať si môžete z bezplatných, platených, a unikátnych tém (rozdielom budeme venovať celý článok).

 

Parent a child (odvodené) témy

Všetky témy, ktoré na internete nájdete, sú parent. Child (odvodená) téma slúži na rozšírenie a úpravu dizajnu nadradenej témy. To znamená, že odvodenú tému nie je možné použiť bez parent témy.

 

Framework

Framework je knižnica kódov, ktorá uľahčuje vývoj témy. Medzi najpopulárnejšie WordPress frameworky môžeme zaradiť Genesis, Themify, Gantry Framework alebo Bootstrap.

 

Ako vybrať najvhodnejšiu WordPress tému?
Ako vybrať najvhodnejšiu WordPress tému?

 

Ako postupovať pri výbere WordPress témy

 

Na začiatku výberu musíme mať na pamäti, že žiadna WordPress téma nie je 100% pripravená na použitie. Budete ju musieť prispôsobiť alebo rozšíriť pomocou child témy. Pravdepodobne budete musieť doplniť aj niektoré funkcie vo forme doplnkov (pluginov).

Výber správnej témy vám môže ušetriť drahocenný čas a peniaze. Prečítajte si 20 odporúčaní, ktoré pomôžu vybrať vhodnú tému pre WordPress web.

 

1. Aký je účel web stránky?

 

Účel každej webovej stránky je iný. Môže to byť jednoduchý blog alebo komplexný elektronický obchod. Téma, ktorú vyberiete, musí zodpovedať tomuto účelu.

Napríklad pre blog potrebujete tému s lepšou čitateľnosťou a atraktívnou typografiou. Pre portfólio budete potrebovať atraktívne zobrazovanie obrázkov. Na druhej strane, pre eshop potrebujete tému, ktorá uľahčí nákup.

Nájsť môžete aj niekoľko viacúčelových tém. Takéto témy sú však často nafúknuté množstvom dizajnu a funkcií (ktoré nepoužijete) a môžu spomaliť rýchlosť načítania webu.

 

2. Aká je “osobnosť” web stránky?

 

Každá téma má jedinečnú osobnosť. A rovnako ako účel, chcete vybrať tému, ktorá zodpovedá osobnosti vášho webu.

Napríklad, ak vytvárate zábavný blog, nepoužijete tému firemného vzhľadu. Alebo pri vytváraní web stránky pre športový klub nepoužijete tému s jemnými prvkami, ktorá je vhodnejšia pre stránku určenú prevažne pre ženy.

 

3. Aký máte rozpočet?

 

Aj rozpočet zohráva dôležitú úlohu pri výbere správnej témy. Pred začiatkom hľadania si určite, koľko ste ochotný investovať do dizajnu web stránky.

Môžete si vybrať z množstva bezplatných tém, alebo si za niekoľko desiatok Eur kúpiť prémiovú tému v niektorom z tematických internetových obchodov. Treťou (finančne najnáročnejšou) možnosťou je zaplatiť za vývoj unikátnej témy určenej práve pre vašu web stránku.

 

4. Aké možnosti ponúka licencia témy?

 

WordPress je open source softvér (slobodný softvér) s GPL licenciou. Rovnako tak aj väčšina tém.

Licencia GPL umožňuje upravovanie kódu a používanie na viacerých web stránkach.

 

5. Má téma responzívny dizajn?

 

Tento bod by sme už mohli teoreticky vynechať, pretože takmer každá téma má responzívny dizajn. To znamená, že sa automaticky prispôsobuje veľkosti obrazovky zariadenia (mobil, tablet alebo PC) používateľa.

Prečo je responzívny dizajn tak dôležitý? Dôvod je jednoduchý – vyše 50% ľudí používa na surfovanie mobilné zariadenia. Pri týchto zariadeniach spôsobuje neresponzívny dizajn množstvo nepríjemností. Používatelia si musia stránku približovať a posúvať, aby si mohli ju mohli prečítať.

 

Náhľady web stránky ldreality.sk v rôznych rozlíšeniach
Responzívny dizajn je neodmysliteľnou súčasťou moderných web stránok

 

6. Funguje téma na všetkých bežných prehliadačoch?

 

Ľudia používajú na surfovanie rôzne zariadenia, v ktorých majú nainštalované rôzne prehliadače. Je preto nevyhnutné, aby sa téma zobrazovala rovnako dobre na všetkých najpoužívanejších prehliadačoch.

Výnimku tvoria staršie prehliadače (napríklad Internet Explorer 6), ktorých podiel je veľmi malý a optimalizácia témy by bola časovo a finančne neprimerane drahá.

 

7. Je téma kompatibilná s najnovšou verziou WordPress?

 

Za redakčným systémom WordPress stojí početný vývojársky tím, ktorý neustále pracuje na jeho vývoji. Vyvíjajú nové funkcie, optimalizujú tie staršie.

Napríklad na konci roka 2018 sa objavila verzia 5.0, ktorá zaviedla úplne nový editor Gutenberg pre úpravu obsahu webu.

Kvôli plnej kompatibilite si vždy skontrolujte, či je téma použiteľná s aktuálnou verziou WordPressu. V opačnom prípade sa môže stať, že niektoré funkcie alebo dizajnové prvky nebudú fungovať správne.

 

8. Je téma kompatibilná s najpoužívanejšími doplnkami / pluginmi?

 

Neexistuje takmer žiadna WordPress stránka, ktorá by nepoužívala žiadny plugin.

Bežne sa používajú doplnky pre SEO, kontaktné formuláre, sociálne siete, galérie obrázkov alebo zálohovanie. Je preto veľmi dôležité, aby téma plne spolupracovala s týmito pluginmi. V opačnom prípade môžu vzniknúť konflikty (tie vznikajú najmä kvôli tomu, že téma generuje rovnaký kód, ako doplnok), ktoré narušia funkčnosť a dizajn web stránky.

 

9.  Funguje téma s page buildermi?

 

Page builder (nástroj na tvorbu stránok) výrazne uľahčuje prispôsobovanie obsahu web stránky. Vďaka rozhraniu drag and drop (potiahni a pusť) môžete do stránky jednoducho vložiť želané elementy, ktoré môžete následne upraviť podľa vlastných predstáv.

V súčasnosti patria medzi najobľúbenejšie page buildre Visual Composer, Elementor, Beaver Builder a Divi. Pri výbere témy nezabudnite skontrolovať, či podporuje tieto nástroje.

 

10. Ako rýchlo sa téma načítava?

 

Rýchlosť načítania web stránky je jedným z najdôležitejších faktorov umiestnenia vo výsledkoch vyhľadávania. Existuje viacero prípadových štúdií, ktoré konštatujú výrazne nižšiu návštevnosť pri web stránkach, ktoré sa načítavajú dlhšie ako 3 sekundy.

Z tohto dôvodu potrebujete, aby sa téma načítala čo najrýchlejšie. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné, aby téma poslala čo najnižší počet serverových požiadaviek a čo najlepšie využila vyrovnávaciu pamäť prehliadača.

 

Rýchlosť načítania web stránky je veľmi dôležitá z viacerých dôvodov
Rýchlosť načítania web stránky je veľmi dôležitá z viacerých dôvodov

 

11. Je jednoduché tému používať a prispôsobovať?

 

Je veľmi pravdepodobné, že budete musieť urobiť nejaké zmeny v téme – napríklad zmeniť farby, veľkosť a typ písma alebo dizajn niektorých prvkov.

Väčšina dobrých tém obsahujú mnohé možnosti na úpravu dizajnu podľa vlastných potrieb. Existujú však aj také, ktoré tieto možnosti nemajú. V takomto prípade sa bez znalosti HTML, CSS alebo PHP veľké zmeny v dizajne témy neurobíte.

Príliš veľa možností na úpravu má taktiež svoje nevýhody. Okrem neprehľadnosti a zložitosti práce pôsobia nepriaznivo aj na rýchlosť načítania stránky. V ideálnom prípade vám téma ponúkne možnosti úpravy brandingu, písma, farebnosti a navigácie.

 

12. Je možné tému rozšíriť?

 

Základné možnosti prispôsobenia niekedy nestačia. Potrebujete viac ako len zmenu farieb alebo typu a veľkosti písma.

V takýchto situáciách potrebujete tému, ktorú je možné rozšíriť vytvorením child (odvodenej) témy. Tie vám umožňujú rozšíriť vzhľad vašej nadradenej témy.

 

13. Pochádza téma od renomovaného vývojára?

 

Na vývoji WordPress tém sa podieľa množstvo vývojárov – od čerstvých absolventov až po renomovaných vývojárov s dlhoročnou tradíciou.

Samozrejme nie každá téma od čerstvého programátora je zlá. Vždy je však lepším riešením vybrať si tému od renomovanej spoločnosti, by ste sa vyhli problémom súvisiacim s podporou a bezpečnosťou témy.

 

14. Je téma často aktualizovaná?

 

Na WordPresse pracuje široký vývojársky tím, ktorý často uverejňuje nové aktualizácie systému. Tie zvyšujú bezpečnosť, pridávajú nové funkcie a optimalizujú výkon.

Pre vás je veľmi dôležité, aby vaša téma držala krok s aktualizáciami. V opačnom prípade sa môže stať, že skončíte s nefunkčnou web stránkou. Pri výbere preto skontrolujte, ako často vývojár aktualizuje tému s cieľom zabezpečiť kompatibilitu s najnovšou verziou WordPressu.

 

15. Má téma vlastnú dokumentáciu?

 

Dôkladná dokumentácia témy môže ušetriť kopu času.

Niekedy budete potrebovať radu ohľadom správneho nastavenia témy. Žiadosť o pomoc zo strany vývojára môže byť časovo veľmi náročná. Z dokumentácie môžete získať množstvo užitočných informácií rýchlo a jednoducho.

 

16. Poskytuje vývojár podporu pre tému?

 

Vo väčšine prípadov nájdete odpovede na otázky priamo v dokumentácií témy. Existujú však aj prípady, keď sa budete musieť skontaktovať s vývojárom a požiadať ho o pomoc.

Takmer každý dobrý vývojár poskytuje podporu na fórach, alebo pomocou tokenov vo vlastnom systéme. Pri výbere témy skontrolujte, ako rýchlo vývojár reaguje na žiadosti o podporu. Ideálne si vyberte tému, ktorá sa dodáva s dostatočnou podporou.

 

Podpora vývojára sa vám môže hodiť
Podpora vývojára sa vám môže hodiť

 

17. Je téma optimalizovaná re vyhľadávače?

 

On-page optimalizácia (optimalizácia na stránke) je jedným z pilierov SEO. Zahŕňa:

  • validný HTML kód
  • správnu HTML5 štruktúru v hlavičke, pätičke atď.
  • správne použitie nadpisov h1, h2, h3 atď.

 

18. Je téma preložiteľná?

 

Táto funkcia nie je dôležitá pre každého.

Ak však chcete prevádzkovať viacjazyčnú web stránku, budete potrebovať tému s podporou prekladov do viacerých jazykov.

 

19. Poskytuje téma záruku vrátenia peňazí?

 

Témy niekedy ani pri najväčšej snahe nefungujú tak, ako majú.

V takýchto situáciách je ideálne, ak máte možnosť získať svoje peniaze naspäť. Pri nákupe vždy skontrolujte, či vývojár alebo obchod so témami poskytuje záruku vrátenia peňazí.

 

Najlepšie miesta, kde môžete nájsť WordPress tému

 

Už viete, na čo si máte dať pozor pri výbere správnej WordPress témy. Teraz sa pozrime na miesta, kde nájdete kvalitné témy pre svoj web.

 

WordPress.org

 

V archíve WordPress.org nájdete tisícky bezplatných tém pre WordPress. Niektoré sú tiež bezplatnou a odľahčenou verziou prémiových tém. Kvalitu tém zabezpečuje dôkladný proces kontroly pre uverejnením archíve.

Ak hľadáte bezplatnú tému, alebo si chcete vyskúšať bezplatnú verziu prémiového motívu, určite navštívte archív WordPress.org.

 

Archív tém WordPress.org | Blog - Marketingová agentúra UNIQINO
Archív tém WordPress.org

 

Známe internetové obchody so témami

 

Existuje množstvo obchodov, ktoré predávajú prémiové a veľmi kvalitné témy. Väčšina z nich ponúka aj rovnako kvalitné bezplatné témy, ktoré však majú menší počet funkcií.

Medzi najznámejšie obchody so témami patria StudioPress, Themeisle, Elegant themes alebo aThemes.

 

Themeforest.net

 

Themeforest.net je najznámejšie trhovisko WordPress tém na inernete. Nachádzajú sa tu stovky premiových tém od rôznych vývojárov.

Výhodou Themeforest.net je možnosť filtrovať medzi témami podľa množstva parametrov, ako napríklad podpora konkrétneho page builderu, podpora pluginov atď.

Pri výbere dbajte o to, aby ste nakupovali od renomovaného vývojára a dobrým hodnotením. Ak sa rozhodnete nakúpiť prostredníctvom Themeforest.net, odporúčame venovať čas kontrole vybranej témy. Overte si, čo všetko je súčasťou témy, akú podporu vývojár poskytuje. Medzi recenziami nájdete množstvo užitočných informácií a fungovaní témy a prístupe vývojára.

 

Themeforest.net trhovisko WordPress tém
Themeforest.net trhovisko WordPress tém

 

Záver

 

Výber správnej témy pre vašu web stránku môže byť frustrujúci, najmä ak ste nováčikom vo svete WordPressu. V tomto článku ste našli 19 užitočných rád, ako vyberať z tisícov dostupných tém. Zoznámili ste sa aj s miestami, kde nájdete tie najlepšie témy.

Už nám neostáva nič iné, iba vám zapriať šťastnú ruku pri výbere tej najlepšej WordPress témy.

 

Prečítajte si aj

Ako nainštalovať WordPress?
Ako vytvoriť WordPress child tému?

 

 

Potrebujete vlastnú WordPress web stránku?

Nemáte čas alebo chuť učiť sa o tvorbe WordPress web stránok? Neváhajte nás kontaktovať. Radi pre vás vytvoríme rýchlu a optimalizovanú stránku.