20 bezplatných SEO nástrojov

Máte v pláne optimalizovať svoju web stránku? Pripravili sme pre vás zoznam 20 bezplatných SEO nástrojov, ktoré výrazne uľahčia vašu prácu.

 

1. Google Analytics

 

Google Analytics je nesmierne dôležitým nástrojom online marketingu. Môžeme ho nazvať aj ako úplne najzákladnejší bezplatný SEO nástroj. V prípade, že ho ešte nepoužívate, mali by ste začať čo najskôr. Neexistuje totiž žiadny iný analytický nástroj, ktorý poskytuje tak kvalitné a detailné informácie o návštevnosti web stránky.

 

Bezplatný SEO nástroj Google Analytics | UNIQINO blog
Google Analytics vám poskytne kvalitné a detailné informácie o návštevnosti web stránky

 

2. Google Search Console

 

Search Console je ďalším veľmi užitočným nástrojom z portfólia služieb spoločnosti Google. Poskytuje veľmi dôležité informácie o tom, ako Google prehľadáva a indexuje web stránku + môžete získať spoľahlivé údaje o kľúčových slovách.

 

Bezplatný SEO nástroj Google Search Console | UNIQINO blog
V Google Search Console získate informácie o tom, ako Google indexuje web stránku

 

3. Answer The Public

 

Tento skvelý nástroj vám pomôže pre hľadaní správnych kľúčových slov. Jedinečný je v tom, že vo výsledkoch zobrazí otázky, ktoré ľudia kladú na fórach, blogoch, sociálnych sieťach alebo pri vyhľadávaní. Nástroj je možné používať na vyhľadávanie kľúčových slov vo viacerých jazykoch, medzi ktorými nechýba ani slovenčina.

 

Bezplatný SEO nástroj Answer The Public | UNIQINO blog
Pomocou nástroja Answer The Public získate množstvo nápadov na kľúčové slová

 

4. Screaming Frog

 

Screaming Frog je bezplatný SEO nástroj, ktorý si nainštalujete do svojho počítača (je dostupný pre Windows, MacOS a Ubuntu). Bezplatná verzia ponúka možnosť analýzy až 500 URL stránok. Tento šikovný nástroj prehľadáva vaše stránky pomocou vyhľadávača typu Google. Generuje správu o potenciálnych problémoch, ktoré majú negatívny vplyv na SEO web stránky. Screaming Frog je skvelým partnerom aj pri vyhľadávaní duplicitného obsahu.

 

Bezplatný SEO nástroj Screaming Frog | UNIQINO blog
Screaming Frog odhalí potenciálne problémy web stránky

 

5. Local Search Results Checker

 

Chcete vedieť, ako vyzerajú výsledky Google vyhľadávania v rôznych lokalitách. Na tento účel vám poslúži bezplatný nástroj Local Search Results Checker. Stačí napísať kľúčové slovo a vybrať lokalitu.

 

Bezplatný SEO nástroj Local Search Results Checker | UNIQINO blog
Spoznajte výsledky vyhľadávania v rôznych lokalitách pomocou Local Search Results Checker

 

6. Google Mobile-Friendly Test

 

Ľudia čoraz viac používajú na surfovanie mobilné telefóny. Pomocou nástroja Mobile-Friendly Test veľmi rýchlo a jednoducho zistíte, či je web stránka vhodná na zobrazenie pre mobilné zariadenia.

 

Bezplatný SEO nástroj Google Mobile Friendly Test | UNIQINO blog
Google Mobile Friendly Test zistí, či je web stránka vhodná na zobrazenie pre mobilné telefóny

 

7. GTMetrix

 

Chcete vedieť ako rýchlo sa načítava web stránka? Na tento účel vám skvelo poslúži GTMetrix. Po rýchlej analýze získate množstvo údajov o čase potrebnom na načítanie webu a množstve prenesených dát. Okrem týchto základných údajov si môžete pozrieť aj prehľadnú tabuľku s návrhmi na zrýchlenie webu. Odporúčame vám vytvoriť si vlastné bezplatné konto, aby ste sa vyhli dlhšiemu čakaniu na výsledky analýzy.

 

Bezplatný SEO nástroj GTMetrix | UNIQINO blog
Pomocou nástroja GTMetrix získate detailné informácie o rýchlosti načítania webu

 

8. Seobility

 

Nástroj Seobility prehľadáva celú web stránku a informuje o problémoch optimalizácie pre vyhľadávače, ako sú: pomalé načítanie stránok, blokované stránky, problémy s mapou stránok, technické SEO nedostatky a mnoho ďalšieho. Seobility bezplatne poskytuje množstvo informácií, ktoré sú bežne dostupné iba pri platených nástrojoch.

 

Bezplatný SEO nástroj Seobility | UNIQINO blog
Seobility vykoná SEO analýzu celej web stránky

 

9. Backlink Checker

 

Backlink Checker z portfólia služieb Ahrefs je bezplatný nástroj na analýzu spätných odkazov. Poskytne vám údaje o počte spätných odkazov a odkazujúcich domén. Bezplatná verzia zobrazí “iba” výpis 100 spätných odkazov, no pri nízkom rozpočte na marketing sa stále jedná o veľmi užitočný nástroj. 

 

Bezplatný SEO nástroj Backlink Checker | UNIQINO blog
Spoznajte spätné odkazy webu pomocou nástroja Backlink Checker

 

10. Cloudflare

 

Služba Cloudflare má množstvo veľmi zaujímavých funkcií. Okrem bezplatného CDN na zrýchlenie vášho webu umožňuje aj ľahkú správu DNS a 100% bezplatnú ochranu pred DDoS útokmi. Použitie CDN zabezpečí rýchle a plynulé načítanie web stránky kdekoľvek na svete.

 

11. Google My Business

 

Google My Business je základným nástrojom pre lokálne SEO. Má viacero dôležitých funkcií, ktoré pomôžu osloviť zákazníkov vo vašej blízkosti. Pomocou služby My Business môžete napríklad: zobraziť vašu spoločnosť v Google mapách, spravovať informácie o spoločnosti a odpovedať na recenzie.

 

Bezplatný SEO nástroj Google My Business | UNIQINO blog
Google My Business je základným nástrojom lokálneho SEO

 

12. Vavry SEO tool

 

Vavry SEO tool je ďalším z nástrojov na komplexnú analýzu web stránky. Od iných nástrojov sa však líši v tom, že analýzu vykonáva na základe odporúčaní Googlu.

 

Bezplatný SEO nástroj Vavry SEO tool | UNIQINO blog
Vavry SEO tool analyzuje web stránku z pohľadu odporúčaní Google

 

13. Google Keyword Planner

 

Plánovač kľúčových slov je súčasťou služby Google Ads. Možno ste to nevedeli, že ho môžete používať aj bezplatne. Poskytne vám množstvo návrhov kľúčových slov spolu s objemom vyhľadávania. Ako nevýhodu tohto nástroja považujeme, že bezplatne vám zobrazí iba akýsi rozsah v počte vyhľadávaní. Aby ste získali presné čísla, musíte si zaplatiť platené reklamy. Napriek tomuto nedostatku sa stále jedná o veľmi užitočný nástroj. 

 

Bezplatný SEO nástroj Google Keyword Planner | UNIQINO blog
Google Keyword Planner je veľmi užitočný pri hľadaní kľúčových slov

 

14. Google PageSpeed Insights

 

Aj Google má svoj vlastný nástroj na meranie rýchlosti načítania web stránky. Rýchlosť hodnotí na základe algoritmu Lighthouse, podľa ktorého web stránke udeľuje skóre od 0 (najpomalšie) do 100 (najrýchlejšie). Okrem skóre zobrazí aj faktory, ktoré najviac pôsobia na spomalenie načítania.

 

Bezplatný SEO nástroj Google PageSpeed Insights | UNIQINO blog
Google PageSpeed Insights analyzuje rýchlosť načítania web stránky

 

15. Ubersuggest

 

Ubersuggest od svetoznámeho SEO špecialistu Neila Patela predstavuje jeden z najkomplexnejších nástrojov v tomto zozname. Dokáže toho fakt veľa. Na jednom mieste nájdete komplexnú a bezplatnú SEO analýzu web stránky, návrhy kľúčových slov, možnosť analyzovať konkurenčné stránky a ešte množstvo ďalších funkcií. Ubersuggest bol donedávna 100% bezplatnou službou, avšak už sa to zmenilo. Bezplatná verzia ponúka obmedzené množstvo údajov, pre získanie úplnej funkčnosti je potrebné platiť 29 € mesačne (táto cena je pri ponúkanom množstve funkcií stále veľmi výhodná).

 

Bezplatný SEO nástroj Ubersuggest| UNIQINO blog
Služba Ubersuggest poskytuje množstvo užitočných SEO nástrojov na jednom mieste

 

16. Browseo

 

Pozrite si web stránku z pohľadu vyhľadávača pomocou služby Browseo. Jednou z najužitočnejších funkcií tohto nástroja je zobrazenie náhľadu stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Pomôže vám to pri optimalizácií nadpisu a meta tagu pre dosiahnutie vyššej organickej návštevnosti.

 

Bezplatný SEO nástroj Browseo | UNIQINO blog
Browseo zobrazí web stránku tak, ako ju vidí vyhľadávač Google

 

17. SERPerator

 

SERPerator má podobnú funkčnosť, ako už spomínaný nástroj Local Search Results Checker. V tomto prípade autori pridali ešte jednu veľmi zaujímavú funkciu. Vďaka službe SERPerator si môžete okrem lokálnych výsledkov vyhľadávania pozrieť aj rozdiel medzi vyhľadávaním na mobilných telefónoch Android a iOS.

 

Bezplatný SEO nástroj SERPerator | UNIQINO blog
Lokálne výsledky vyhľadávania a rozdiely medzi vyhľadávaním na telefónoch s Android a iOS vám zobrazí nástroj SERPerator

 

18. Algoroo

 

Algoroo je veľmi zaujímavá služba, ktorá sa výrazne líši od zvyšku tohto zoznamu. V rozhraní Algoroo získate informácie o úprave vyhľadávacieho algoritmu Google vo forme prehľadného grafu. Výrazné zmeny vo vyhľadávači Google dokážu zásadne ovplyvniť návštevnosť web stránok, preto je dôležité na tieto zmeny čo najskôr reagovať.

 

19. Woorank’s SEO & Website Analysis Tool

 

Tento nástroj funguje ako rozšírenie pre prehliadač Google Chrome. Po nainštalovaní postačí otvoriť web stránku, kliknúť na ikonu tohto nástroja a do niekoľkých sekúnd získate komplexnú SEO analýzu stránky.

 

20. Google Trends

 

Zaujíma vás, čo sa prostredníctvom Google vyhľadáva v rôznych kútoch sveta? Vyskúšajte si službu Google Trends. Po výbere krajiny a hľadaného výrazu získate množstvo zaujímavých údajov, napríklad vývoj záujmu o hľadaný výraz v priebehu času (dáta sú dostupné od roku 2004), záujem podľa podoblastí (na Slovensku podľa krajov), súvisiace témy a dopyty.

 

Bezplatný SEO nástroj Google Trends | UNIQINO blog
Google Trends informuje o vývoji objemu vyhľadávania pre vybraný výraz

 

BONUS: 5 bezplatných SEO nástrojov pre WordPress

 

1. Yoast SEO

 

Yoast SEO je najčastejšie používaným doplnkom pre redakčný systém WordPress (vyše 30 miliónov inštalácií). Je to bezplatný SEO nástroj, ktorý vám ponúka množstvo funkcií pre optimalizáciu webových stránok.

Umožní vám ľahko pridať SEO tituly a popisy do všetkých článkov a stránok na webe. Môžete ho tiež použiť na pridanie metadát a obrázkov pre zdieľanie na sociálnych sieťach.

Yoast SEO taktiež automaticky generuje XML mapy stránok celého webu, čo uľahčuje vyhľadávačom jednoduchšie indexovanie.

 

2. Redirection

 

Redirection je jednoduchý plugin na implementáciu 301 presmerovaní. Jeho použitie je veľmi jednoduché. Stačí zadať pôvodnú a novú URL a kliknúť na tlačidlo.

Za veľmi užitočnú funkciu tohto pluginu považujeme aj automatické generovanie presmerovaní. Oceníte to v prípade, že meníte URL adresy článkov alebo stránok.

 

3. Autoptimize

 

Úlohou Autoptimize je zrýchlenie web stránky. Medzi jeho hlavné funkcie patria minifikovanie a kompresia skriptov a štýlov (CSS, Javascript a HTML) + postupné načítanie obrázkov (lazy loading)

 

4. Really Simple SSL

 

Použitie bezpečnostného certifikátu SSL je dôležitý SEO hodnotiaci faktor a preto by ste ho určite mali používať. Navyše základný certifikát LetsEncrypt môžete získať úplne zadarmo.

Okrem inštalácie certifikátu musíte HTTP verziu webu trvalo presmerovať na HTTPS verziu. Plugin Really Simple SSL všetko urobí za vás. Stačí ho nainštalovať a zaškrtnúť políčko “Enable 301 .htaccess redirect”.

 

5. Rank Math

 

Rank math je jedným z najvýkonnejších SEO pluginov pre WordPress. Na jednom mieste ponúka množstvo veľmi užitočných funkcií, napríklad:

  • možnosť prepojenia s Google Search Console
  • presmerovania
  • značky štruktúrovaných úryvkov (rich snippets)
  • ukážky pre Facebook a Twitter
  • monitor neexistujúcich (404) stránok.

 

Prečítajte si aj

20 výhod SEO pre podnikateľov

 

Potrebujete pomôcť so SEO vašej stránky?

Neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám pomôžeme s navýšením organickej návštevnosti webu.